“Ta meditacija je ena izmed tistih, ki bodo postale zelo dobro znane v medicinski stroki, v prihodnosti. Takšne meditacije bodo uporabljene za blažitev različnih vrst mentalnih in fizičnih stisk. Ampak zna se zgoditi, da bo trajalo 500 let ali še več, preden bo znanost medicine razumela učinke takšnih meditacij dovolj dobro in zarisala ter izmerila parametre. Nežen pritisk, ki ga ustvarjata palca sproži ritmični refleksni tok v možganskem deblu. Ta tok aktivira možganski predel tik pod epifizo. In ravno neravnovesje v tem predelu ustvarja mentalne in fizične odvisnosti, ki so najbolj zakoreninjene in nepremagljive. V moderni kulturi je ravnovesje tega dela pandemično. Če nismo odvisni od kajenja, prehranjevanja, pitja ali drog, pa smo podzavestno odvisni od sprejemanja, napredka, čustvenih vzorcev, itd. Vse to nas vodi v nesigurne in nevrotične vzorce obnašanja. Neravnovesje v predelu epifize vznemiri sijaj same žleze. In ravno ta pulzirajoči sijaj epifize regulira hipofizo. In ker hipofiza regulira preostali del hormonskega sistema, lahko celotno telo in um padeta iz ravnovesja. Ta meditacija popravi ta problem. Odlična je za vse, še posebej pa je učinkovita za rehabilitacijo pri odvisnosti od drog, mentalnih bolezni ali fobij.” – Yogi Bhajan
Navodila za izvedbo:
Namesti se v udoben sedeč položaj s poravnano hrbtenico in rahlo vratno zaporo (glavo poravnaš, brado rahlo potisneš nazaj in navzdol).
Naredi pesti na obeh rokah tako, da pokrčiš prste in blazinice prstov položiš čisto na zgornji del dlani, palca pa iztegneš.
Položi palca na senčni del lobanjske kosti, na senčnico. Palca bosta nekako kar pasala na tisti del. Ne pritiskaj preveč močno. Samo nežno položi palca na ta del.
Zapri oči in se osredotoči na točko med obrvmi.
Posebna dihalna tehnika ni omenjena, zato dihaj normalno, sproščeno.
Usta so zaprta, zgornja in spodnja čeljust se stikata in ostaneta skupaj ves čas meditacije.
V mislih, torej mentalno, izgovarjaj mantro: SA TA NA MA, ob tem pa ob vsakem zlogu nežno stisni skupaj zadnji del zob.
Nežno skupaj stiskaš kočnike (kočnik je vsak od treh zob v zadnjem delu polovice čeljusti s široko grizno ploskvijo za drobljenje, mletje hrane, oz. vsak od dveh zob, če ti modrostni zob ni izrastel).
Vedela boš, da pravilno delaš, če čutiš pod palcema nežno premikanje oz. gibanje mišice.
Nadaljuj. Za zaključek globoko vdihni, zadrži dih, izdihni in se sprosti.
Trajanje:
Prični s tremi minutami na dan. Nato lahko postopoma podaljšuješ to meditacijo, največ do 31 minut.