“Ojoj! Ta položaj je tako čuden! Stiska mi trebuh skupaj, ful čutim hrbet pa mal mi je klavstrofobično!”
Predkloni so zanimiva reč, a ni nujno da te stiskajo, še manj pa, da so utesnjeni.
Starodavni jogiji, ki so vedno vadili tako, da so bili usmerjeni proti soncu, so predklone imenovali “raztezanje zahoda.”
Predklone uporabljava za:
- raztezanje in krepitev (odvisno od položaja): mišic ob hrbtenici, mišic ramenskega obroča, mišic medeničnega obroča ter mišic nog.
Predkloni dodatno:
- krepijo trebušne mišice (ki jih uporabiva, ko se predkloniva),
- nežno stisnejo abdominalne organe, predvsem črevesje, in s tem nudijo visceralno masažo,
- raztezajo ledvično / nadledvično regijo in s tem stimulirajo funkcije teh organov.
Iz biomehanične perspektive in glede na joga tradicijo je:
- primarni namen predklonov raztezanje struktur spodnjega dela hrbta,
- sekundarni namen pa raztezanje zgornjega dela hrbta, ramen in vratu ter zadnje strani nog (zadnje stegenske mišice, meča).
Da se “upogneš naprej” pomeni, da pokrčiš hrbtenico; kar se zgodi vsakič, ko pomakneš prsni koš proti zgornjemu delu nog oz. obratno, ko pomakneš stegna proti prsnemu košu.
Na 21-dnevnem programu Postavna 24/7 bova uporabljali različne tipe predklonov (v sede, stoje, leže) in jih izvajali na takšen način, da z njimi ne boš obremenjevala hrbtenice!
Prav tako ti bom ob vadbi razložila potencialno škodljive gibalne vzorce, ker – kako “greš v predklon” in “izstopiš” iz predklona – je enako pomembno kot takrat, ko “si v predklonu”.
Če si prišla vse do sem, čestitke – kdo v teh časih sploh še bere? Malo heca, bravo in se vidiva jutri, ko si bova ogledali namen zaklonov.